مستربچ رطوبت گیر

  • نوع محصول مستربچ رطوبت گیر

مستربچ رطوبت گیر

در هنگام تولید یک قطعه از گرانول های نو و یا گرانول های بازیافتی اگر رطوبت در گرانول باقی مانده  باشد . موجب ایجاد حباب در قطعه تولیدی می گردد. این حباب ها مرکز تنش و باعث ایجاد شکست و افت خواص می گردند ، بنابراین تولید کنندگان قطعه نسبت به این موضوع بسیار حساس می باشند.
در مورد گرانول های بازیافتی رطوبت به صورت حباب در گرانول مشاهده می شود ولی در مورد گرانول های نو در ظاهر نشانی دیده نمی شود ولی باید گازگیری انجام شود.
در مورد مواد نو پتروشیمی موادی نظیر پلی آمیدها ,پلی اتیلن ترفتالات و ای بی اس ذاتا رطوبت هوا را جذب می نمایند، بنابراین حتما باید قبل از مصرف گازگیری شوند. چناچه گازگیر موجود نمی باشد باید از مستربچ رطوبت گیر استفاده شود.
در مورد مواد بازیافتی نیز رطوبت حاصل از شستشو در صورت نداشتن گازگیر در دستگاه گرانول ساز باعث ایجاد حباب در گرانول می گردد و تولید کنندگان قطعه و یا فیلم های پلاستیکی از خرید این نوع گرانول ها خود داری می نمایند یکی از راههای اقتصادی استفاده از مستربچ رطوبت گیر است.

امروزه مواد بازیافتی (دسته دوم/ریسایکل) به‌دلیل کاهش هزینه‌ها و مسائل محیط زیستی از مقبولیت بالایی به‌عنوان مواد اولیه در تولید بسیاری از محصولات پلیمری برخوردار هستند. با توجه به مرحله شستشو در مواد پلیمری بازیافتی، رطوبت قابل توجهی در این مواد وجود دارد. همچنین برخی مواد خام پلیمری، فیلرها و پیگمنت‌ها نیز به‌دلیل ماهیت قطبی ممکن است دارای رطوبت بالایی باشند.

مستربچ رطوبت‌گیر که با نام‌های حباب­‌گیر و ضد گاز نیز شناخته می‌شود، به‌عنوان یک ماده خشک‌کننده و جاذب رطوبت در مواد پلاستیکی، پلیمری و نایلونی که دارای مواد بازیافتی یا فیلر در فرمولاسیون هستند، به‌کار می‌رود. استفاده از مستربچ رطوبت‌گیر باعث بهبود کیفیت و بازده محصول، افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی و براقیت محصول نهایی و همچنین، جلوگیری از مشکلات مربوط به رطوبت مانند تخلخل و ایجاد حباب می­‌شود. مستربچ رطوبت‌گیر دارای مواد جاذبی است که با رطوبت موجود به‌صورت غیرقابل برگشت واکنش داده و ماده ای تشکیل می­‌شود که به‌راحتی با مواد اولیه پلیمری ترکیب شده و در محصول نهایی هیچ‌گونه کدری ایجاد نمی­‌کند.

مزایای مستربچ رطوبت‌گیر

مستربچ رطوبت‌گیر به‌عنوان عامل خشک‌کننده و جاذب آب، جهت حذف رطوبت در مواد خام پلیمری و بازیافتی از قبیل پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن (LDPE ،LLDPE و HDPE) در فرآیند تولید فیلم با روش دمشی یا بادی، فرآیند قالب‌گیری تزریقی و قالب‌گیری بادی کاربرد دارد. مستربچ رطوبت‌گیر می‌تواند با مشکلات ناشی از رطوبت که در طول فرآیند تولید محصولات پلاستیکی ایجاد می‌شوند، مقابله کند.
مزایای استفاده از مستربچ رطوبت‌گیر شامل کاهش و حذف نقص چشم ماهی و حباب، کاهش کدری و افزایش سرعت تولید، افزایش استحکام محصول، کاهش خوردگی اکسترودر و افزایش خواص مکانیکی می‌شود.
همچنین حذف حباب­ در تولید کیسه­‌های زباله و نایلون، از بین بردن تخلخل و حفره­‌ها در تزریق و اکستروژن و حذف گاز در فرآیند تولید مواد پلیمری از جمله مزیت‌های استفاده از مستربچ رطوبت‌گیر است.
مستربچ رطوبت­‌گیر قابلیت استفاده با انواع ادیتیوها و افزودنی­‌های پرمصرف در صنعت بازیافت مانند کمک فرآیند، آنتی اکسیدانت، پیگمنت­‌ها و… را دارد.

استفاده از مقادیر اندک مستربچ رطوبت‌گیر (0.5 تا 1.5 درصد)، یک راه آسان و مقرون به‌صرفه برای حذف رطوبت در تولید پلاستیک، نایلون، ورق­ و قطعات پلاستیکی پلیمری است که باعث صرفه‌جویی در انرژی، افزایش سرعت و ظرفیت تولید می‌شود. مستربچ رطوبت‌گیر حاوی ماده خشک‌کننده با کیفیت بالا و بسیار ریز است که در عملکرد خود سازگاری بالایی دارد.